Er platformsclairvoyance noget du kan?
Har du lyst til at stå i rampelyset overfor et publikum på op til 250 personer?
I fredags dumpede en mail ind i min indbakke, kort før jeg skulle lukke computeren ned og holde weekend. “Clairvoyantforeningen indbyder til Tricolore-aften tirsdag den 18. oktober 2011 i Huset i Magstræde.”
Tricoloren består af Stand Up, Platformsclairvoyance og Musik.
Formålet med aftenen er at Clairvoyantforeningens medlemmer kan mødes, og at folk udefra kan komme og få en god aften.
Programmet
19.00 – 19.30 Stand Up med Pia Tingstedt
19.30 – 20.00 Trioen “Tre i en” spiller
20.00 – 21.00 Platformsclairvoyance fra 2 clairvoyante der giver budskaber til publikum
21.00 – 22.00 Trioen spiller og runder aftenen af
Vil du stille op?
Til arrangementet skal der bruges 2 trænede clairvoyante, der har lyst til at stille op og i 30 minutter og give folk beskeder. Det er vigtigt, at der bliver mulighed for både beskeder fra afdøde og fra guider.
Hvis du er medlem af foreningen og har lyst til at stille op, så send hurtigst muligt en mail til info@clairvoyantforeningen.dk Sidste chance er nemlig søndag den 11. september.
Tirsdag den 18. oktober kl 19.00
Alle er velkomne. Billetprisen er 145,- Kr.
Medlemmer kommer gratis ind, og kan tage en partner med til halv pris.
Reservation af billetter for både gæster og medlemmer gøres på før nævnte mail, eller køb dem online på Billetto.
Adresse: Huset Magstræde, Rådhusstræde 13, 1466 København K
Jeg ser frem til arrangementet hvor jeg vil deltage som gæst, og jeg vil også gøre lidt reklame for det her på min blog, hvis nogle af mine læsere skulle have lyst til at komme med. Personligt synes jeg dog, at det er lidt upassende at sætte Stand Up og Platformsclairvoyance op samtidigt.

ja Jette, det har du ret i, skidt og kanel hver for sig
Personligt synes jeg det er helt perfekt at man publicerer clairvoyance som underholdning, idet det jo ikke er alvor på en scene… Det er alene tiltænkt at more folket og give en smagsprøve og en åbning for det dybere arbejde. Hvis man derimod ønsker mere alvor fra scenen så må man jo gå dybere ind i beskederne. Jeg synes det er et godt mix. clairvoyance og stand-up. Og jeg ser også for mig at clairvoyancen får nye platforme at udspille sig på efterhånden som de to genrer smelter mere sammen, sådan at det faktisk er sindsygt godt underholdning at man fra scenen kan drille sine publikummer og få andre til at grine..
Jeg kommer til arrangementet. Det lyder spændende og jeg vil gerne for første gang i mit liv opleve budskaber fra clairvoyante. Dog er jeg helt enig i, at det er noget mærkeligt noget at det skal slås sammen med standup. Der er mange skeptikere, og denne kombination er da lige vand på deres mølle.
Christina.
Må hellere tilføje, at SÅFREMT man ønsker et dybdegående arbejde med clairvoyancen så må det foregå i andre rum. Dvs. enten i privat rummet mellem clairvoyant og klient, eller via kirkelige rum, hvor man tager det mere seriøst end i en kontorbygning eller et kælderlokale hvor man så opstiller højttidelighed. Clairvoyance er humor og underholdning. De afdøde gør MEGET ud af at fortælle det hele tiden til klienterne men så sandelig også skal de clairvoyante lære at lytte til det. Hvor er det dog trist at at se en messe med selvhøjtidelige behandlere, der vigter sig i deres hverv, med store titler og højtbesungne evner,blot for at komme hjem med dødssyge beskeder istedet for livsbekræftende nyt.. De tunge beskeder må man som jeg ser det levere i tomandsrum hvor man intenst og omsorgsfuldt kan snakke tingene igennem og genoprette den mentale balance.. Og lad så bare de offentlige steder være underholdning og morskab. Det er der rigtigt meget god ide i.. Specielt fordi morskaben jo kan knytte sig til tilskuerne med humor relateret til ting man ikke ellers kan vide noget om.