Jette Harthimmer

Clairvoyant og spirituel mentor

Nyheder og inspiration

Du er god nok

Selvværd og negative tanker

Når jeg taler med mine klienter, er der desværre rigtigt mange der døjer med lavt selvværd og som har negative tanker om sig selv.
Det er rigtigt synd, for det sætter sine spor og manifesterer sig på forskellige måder i vores liv.

Du er smukkere og dejligere end du tror
Man lavede en gang en undersøgelse, hvor man bad nogle kvinders veninder om at beskrive deres veninde så godt de kunne (veninden var ikke til stede i rummet).
De skulle fortælle om venindens kvaliteter, hvad de mente hun var god til, talenter, evner, egenskaber og lign. Dernæst skulle de overfor en professionel tegner fra politiet, beskrive venindens udseende så kunne lave en tegning af hende.

Senere inviterede man så veninden ind, og man bad hende beskrive sig selv og svare på samme spørgsmål som veninderne netop havde besvaret. Evner, kvaliteter og også hvordan hun opfattede sin krop.
Det interessante ved undersøgelsen var, at samtlige veninder havde et meget mere positivt indtryk af veninden, end hvad hun selv havde. Ligeså beskrev de hendes krop meget mere positivt og flatterende, end hun selv gjorde. Dette sås tydeligt i tegningerne, og alle kvinder var rystet over, at deres veninder så dem så smukke og havde så meget godt at sige om dem.
Er det ikke tankevækkende?

Se forsøget i nedenstående video:

Om at leve op til krav og forventninger
En anden ting man fandt ud af var, at mange kvinder føler sig hæmmet af at forsøge at leve op til en masse krav og forventninger fra andre.
Jeg ved ikke om det er et “gen” i os kvinder, at vi er så ivrige efter at behage og tilpasse os. Prisen er desværre, at vi i forsøget på dette, fuldstændigt mister kontakten til os selv, kommer til at gå på kompromis med egne behov samt mister kontakten til vores indre stemme, som når alt kommer til alt, er vores bedste ven og rådgiver.

Desuden er der en fare for at “brænde ud” hvis du altid står til rådighed for at tilfredsstille andre, eller konstant er opmærksom på andres behov og deres problemer.

Jo mere jo bedre – eller?
For mange er en god uddannelse eller et godt job lig med at være god nok.
Hele vejen gennem livet bliver vi målt og vejet. Hvad er din uddannelse, hvor bor du, har du hus, hvor meget tjener du? osv. osv.

Dette gør, at mange ikke føler sig gode nok og / eller at de hele tiden føler at de skal tage på flere kurser og uddanne sig mere, fordi de tror, at når kursus X er i hus og de har fået diplom på det, så er de bedre, dygtigere, får en højere status eller er mere værd. Dette ses især blandt kvinder der ønsker at arbejde med mennesker.
Nogle tør ikke kaste sig ud i at følge deres drøm, før efter de har plastret hele væggen til med diplomer og beviser, og selv efter dette, er tvivlen der stadig. Er jeg god nok? Kan jeg realisere min drøm? Har jeg noget at byde på?

Mange gange ville det have været meget bedre blot at kaste sig ud i det, og ikke hele tiden stræbe efter uddannelse som jo bliver på bekostning af erfaring.

Forstå mig ret, uddannelse er helt ok hvis det er af lyst, men det jeg taler om her handler om en grundlæggende overbevisning om at man føler, at man ikke er god nok eller ikke har noget at byde ind med.

Når alt kommer til alt
Du har masser at bidrage med og give, også uden nødvendigvis at have fine titler på dit cv eller ved at skulle lave om på dig selv.
Bare tag en dyb indånding, og fokuser på det du ønsker at manifestere.
Alt handler i bund og grund bare om at du skal trives og have det godt, og dette skaber du kun ved at være den du er og hvile i det.
Du er ikke mere eller noget særligt, bare fordi der står en fin titel på dit visitkort. Du er dig – og du skal bare være dig.
Du skal bidrage på din egen unikke måde.

Elsk dig selv
Se på dig selv med kærlighed og dyb respekt. Elsk din krop. Vær god ved dig selv. Omtal dig selv respektfuldt. Tænk positive og konstruktive tanker. Vær blid, god og kærlig overfor dig selv.

Og hvis du har en drøm …. så go for it. Ikke i morgen, men nu. Tag det første skridt hen mod drømmen i dag.
Inderst inde ved ved du højst tænkeligt hvad du virkelig ønsker at foretage dig, hvis du bare tør høre efter. Vær modig nok til at gøre det uanset hvad andre måtte tænke og mene. Hav også modet til at gå helt egne vegne og ikke bare følge flokken, hvis det er det der skal til. På den måde bliver det jo dig der viser vejen for andre.

Du har så meget i dig – NU skal det ud. Ikke flere ord, ikke flere undskyldninger eller bortforklaringer. Tiden er komet hvor der skal handles. Du må godt og du kan godt!
og skal jeg fortælle dig en lille hemmelighed? ….. du vil på vejen få Universets fulde støtte og opbakning.

Find ud af hvem du er og vær stolt af dig selv.
Du er nemlig god nok og helt igennem fantastisk.

58 kommentarer til “Du er god nok”

  1. Linda

    Kære Jette.

    Tak for dit indlæg.
    Det er vist det input, jeg har brug for, for at komme videre.
    Du skriver:
    Find ud af hvem du er og vær stolt af dig selv.

    Det er netop det, jeg er i gang med at finde ud af lige nu. Og ja, det er bestemt ikke let at finde ud af, hvem jeg er.

    1. Bare bliv ved med at søge indad og spørge, så skal svaret nok komme til dig, og du vil få øje på dit sande smukke jeg.

  2. Wietske

    Hvordan kan det da være dette her indlæg står på forsiden selvom du skrev det i 2013!

    Det er utroligt, hvordan jeg lige løber ind i det i dag, netop på et tidspunkt hvor det er aller mest relevant. Der sker de mest smukkeste ting omkring mig, jeg har udfordringer med at beskrive men jeg mærker dem dybt i hver eneste celle i min krop og det rører mig meget! Jeg læser dine ord og jeg tror på dem med hele mit hjerte, det er sandhed, og det er skønt at føle mig så meget i liv!

    Tak!

    1. Hej Wietske

      Jeg genbruger fra tid til anden tidligere blogindlæg. Jeg har pt. skrevet over 400 og da de fleste af dem er tidsløse, kan de med fordel læses igen og igen.
      Jeg gør det når / hvis jeg ikke lige har tid til at skrive et nyt indlæg, men stadig synes at jeg vil give mine mange besøgende en oplevelse af, at min hjemmeside altid er et besøg værd, da forsiden og mine tekster skifter fra uge til uge, og at der altid er god inspiration at finde. :-)

      En universel lov siger desuden: “Alt sker på rette sted og tidspunkt”, og derfor vil indlægget være det helt rette for de der besøger siden, den pågældende uge.

  3. Helle

    Oh , Jette , hvor jeg elsker dig :-) Disse ord var for mig, meget tiltrængte.
    Tak

  4. Mone

    Tusen takk Jette. Det var kloke ord,nøyaktig hva jeg trengte i dag :)
    Hjerteklem fra Mone

  5. Janne Nielsen

    Jeg sender kærlighed,og varme med dette hjerte <3

    Kram fra Janne

  6. Anne Mette Bang Nielsen

    Tusind tak for din artikel. Som en forlængelse af den sidste bøn og healing omkring ansvar og skyld, er dette er forlængelse af det som sker lige nu og er med til at give en endnu dybere forståelse for, hvor vigtigt det er at vi er os selv og føler os gode nok lige præcis sådan.

    Kh. Mette

  7. Marianne

    <3 tusind tak Jette <3

  8. Lilie Naira Aurantio

    Tak Jette – du har en måde at formulere dette krøllede emne på, som går rent ind. Og når sådan noget gør det, så FLYTTER man sig som læser. DET er fedt! TAK for det.

    Jeg føler mig mødt i dit indlæg, og begynder at forstå, at jeg mere nu end før (54 år), ved hvem jeg er, hvad jeg vil og hvor vejen ligger – men jeg forstår også, at det er svært for mig at GØRE, fordi jeg har nogle indbyggede programmer der skal afkodes først.

    Feks. jeg er kunstmaler og jeg maler allerbedst om natten. Hele natten, frem til morgenstunden, og når andre mennesker starter deres arbejdsdag, så slutter min.

    Jeg er flov over det – føler det er forkert. Hele mit arbejdsliv har det været en fælles forståelse i samfundet, at man skal stå tidligt op og arbejde om dagen – så at male om natten: “det gør man ikke”! – Jeg får af vide via venner/internet o.a. at det er usundt fordi pinealkirtlen producerer melatonin, når det er mørkt, så man kan sove – og når man så IKKE sover, så smadrer man sit immunforsvar. At mennesket ikke er indrettet til at være vågen om natten, for havde vi været det havde vores syn været indrettet til det osv.

    Men er det ikke det sundeste for et menneske, at arbejde med det vedkommende elsker og på den måde som nu engang føles allerbedst?

    Hvis jeg læser dit blogindlæg rigtigt – så skal jeg GØRE det, der føles bedst for mig, for igennem DET vil jeg opnå, den bedste følelse af mig selv – tilfredshed – harmoni – glæde…

    Det lyder altså besnærende rigtigt, Jette – Besnærende fordi jeg kan MÆRKE, at jeg kan lide det, selvom jeg via gamle programmer ved “jeg ikke må”.

    Der er mange forståelser i mit liv, der lige bliver rusket op og rykket lidt ved at læse dit indlæg. Hårdt tiltrængt – Tak ;-)

    1. Du skal naturligvis gøre og arbejde på den måde der føles bedst for dig og som skaber det bedste flow fra dig.
      Jeg kender en meget anerkendt kunstner, hun fortalte mig, at hun lavede de bedste værker om natten – netop fordi hun nød den ydre ro der var på det pågældende tidspunkt, og hun elskede tanken om at hun var oppe mens alle andre sov.

      Hun elskede byen når den sov og elskede at opleve den vågne (hvorefter hun som dig gik til ro og sov hele dagen).

      Hvad andre mener og synes, er ikke vigtigt. DU er den vigtigste person i dit liv.
      :-)

      1. Lilie Naira Aurantio

        Det føles utroligt befriende at læse andre har det nøjagtig som en selv – og at det faktisk er helt ok. At have LOV til at fungre på den måde der føles bedst for en lukker op for en masse andre tilbageholdte “tilladelser”. Jeg begynder at mærke det der med at “være godt nok” – hvad det EGENTLIG betyder, og hvor vigtigt det er. <3 ;-)

        TAK for dit svar Jette – du ved bare ikke hvor meget det luner ;-)

  9. annette

    TAK ………

  10. Therese Tovsland og wenche Irene Haaland

    Tusen takk for dine kloke ord.
    Det er godt å bli minnet på at en er god nok som en er<3

    Ha en riktig fin dag.

    Hjertelig hilsen Therese Tovsland

Der er lukket for kommentarer.

1 2
Scroll to Top