Jette Harthimmer

Clairvoyant og spirituel mentor

Nyheder og inspiration

Healing. Indre stilhed.

Healing og Bøn

Torsdag den 3. april 2014 kl 19.00
Dette er budskabet der blev kanaliseret til mig under aftenens healing og bøn.
Det er kanaliseret fra gruppen af spirituelle hjælpere, guider og healere fra den åndelige verden, der hver uge sender os healing og budskaber.
Dagens fokusområde: “Indre stilhed.”

I kender og bruger udtrykket: Tale er sølv, men tavshed er guld.
Hvilke ord I bruger, har stor betydning og derfor vil det være godt at “rydde op” i dem, da mange I bruger, i sig bærer en negativ vibration.
Det er heller ikke altid nødvendigt at sige noget.
Vær opmærksom på Jeres brug af ord, hvad I siger og hvorfor I siger dem.

At være stille, kan også være et svar og/eller det kan vise, at man er lydhør, eftertænksom, nærværende og reflekterende. At være stille, kan give Jer tid til at mærke efter, hvilken respons I ønsker at give.
Nogle gange, kan stilheden være stærkere end ord, og kun når I er stille vil I kunne kommunikere med og lytte til svar fra Jeres sjæl.

Dagligt at tage Jer tid til stilhed, hvor I flytter Jeres opmærksomhed indad, kan være én af de største gaver I kan give Jer selv, fordi det på så mange planer og niveauer, positivt kan berige Jer. Både kroppen, sindet og ånden kan drage stor nytte af en indre stilhed, hvor systemet nulstilles.

Mange kæmper imod sindets tanker, der helt har taget kontrollen. Giv ikke tankerne energi. Træk Jer derimod et skridt tilbage, og stå som en der betragter sindet: Hvad finder det nu på? Hvilken tanke er mon den næste der kommer? Når I står i betragterens rolle, er I frie af sindet, og I vil opleve en stilhed og en følelse af fred.

Find stilheden i Jeres indre. I samme øjeblik, I bevidst beslutter Jer for at finde og opleve stilheden, vil I være i den.

Healing
Her til aften, har vi givet Jer hver især det som I havde brug for, for at I kunne nå ind til jeres rum / punkt af indre stilhed.
Jo oftere I søger den, jo mere vil I finde den, og jo lettere vil det være at bevare den.

Hav tillid, bevar håbet og vid at vi altid er der for Jer. Jeres bønner er blevet hørt. Tak for i aften.

Opgave til lørdag 12. april:
Næste gang vi mødes, har vi endnu en gang valgt emnet “spørgsmål og svar”, da vi ved, at for mange af Jer er dette noget I ønsker.
I kan forberede Jer til næste møde, ved på forhånd at have skrevet en række spørgsmål, som I ønsker svar på.
Undervejs i de 15 minutter, er Jeres opgave at stille spørgsmålene ét af gangen. Vær derpå stille. Lyt, se, hør, mærk vores svar.
Alle spørgsmål vil blive besvaret.

Næste healing og bøn: Lørdag d. 12. april 2014 kl 10.00
Fokusområde: “Få svar på dine spørgsmål.”læs ovenstående opgave.

Vil du deltage, så klik på dette link for at skrive dig på: Ja, tak jeg vil gerne være med til gratis healing og bøn lørdag d. 12. april kl 10.00

Har du ikke været med før?
Så læs først dette indlæg: Sådan får du gratis healing.

Jette Harthimmer:
Jeg bor i en lejlighed midt inde i byen, og der er der mange forskellige typer støj. Der er den ydre støj, trafik, naboer, men der også den indre, og støj er med til at stresse os. I støjen er det også svært, ja næsten umuligt at høre vores indre stemme.

Jeg forestiller mig nogle gange, at jeg går ind i et lydtæt rum. Så snart jeg går derind, bliver der helt stille. Så stille, at jeg kan høre mit hjerte slå.
Andre gange forestiller jeg mig, at jeg har en knap jeg kan skrue på. Når jeg drejer på den, går lydniveauet ned. Jeg drejer stille og roligt, og i takt med at jeg gør det, bliver der mere og mere stille. Til sidst, lykkes det mig, at lukke al lyd ude.

Det er bare to visualiserings øvelser jeg laver, men jeg kan lave dem uanset hvor jeg er. I bussen, på en café, mens jeg går rundt inde i et stormagasin – ja hvor som helst og hvornår som helst.
Naturligvis er lydene der stadig, men de er nu “udenfor” mig, for jeg har via mine to små øvelser, flyttet min bevidsthed væk fra lydene der er i det ydre rum, og gået ind i mit eget indre rum, hvor stilheden altid er at finde.

Håber du kan bruge disse øvelser.

Relevant link: Gå offline og få kontakt til din intuition.

578 kommentarer til “Healing. Indre stilhed.”

  1. Lotte

    Tak for i dag ;) Ja tak til lørdag d. 12/4 :)

  2. Lisbeth Hørby

    Ja mange tak !

  3. Ruth

    Tak for i aften og ja tak til den 12.april:-)

  4. Lisbeth Hørby

    Ja tak til 12. April !

  5. Trine

    Takk. Jeg vil gjerne være med neste lørdag.

  6. Marie Friis

    Ja tak jeg vil gerne deltage lørdag d. 12. Kærlig hilsen Marie

  7. Lilie Naira Aurantio

    Åh DET her er godt. Det siger bare det hele – TUSIND tak for en en inspirerende meditation.

    Jeg kan desværre ikke være med den 12. Men jeg vil gerne stille spørgsmål – kommer denne lejlighed en anden gang måske?

    KH.

    Lilie Naira

    1. Jeg tror den kommer on and off. Men uanset om du kan være med eller ej, så bare spørg “indeni” alligevel OG læs budskabet der følger den aften. Du får altid svar. Du kan evt. også bare tænke på os – så er du jo også med ;-)

  8. Henrietta

    Vil gerne deltage

  9. Karin

    ja tak til 12.april.

  10. Gitte L

    Ja tak det vil jeg godt.

  11. Susanne H Andersen

    Ja tak, jeg vil gerne deltage d. 12 april :-)

  12. Lotte S.

    Ja tak, jeg vil gerne deltage den 12. april

  13. Kathrine

    Hej Jette

    Ja, tak <3

  14. sarah

    dejlig healing! Og JATAK til den 12 april også. Jeg ved endnu ikke hvad jeg skal spørge om, men jeg er altid glad for at deltage i denne fantastiske kollektive energi!

  15. Anne Grete Olsen

    ja tak

Der er lukket for kommentarer.

1 2 3 29
Scroll to Top