Healing og Bøn
Søndag den 8. september kl 19.00
Dette er budskabet der blev givet under vores fælles healing og bøn.
Det er kanaliseret til mig, fra gruppen af spirituelle hjælpere, guider og healere fra den åndelige verden, der hver uge sender os alle healing og budskaber.
Dagens fokusområde er: “Ærlighed”
Budskab:
Velkommen til healing og bøn.
Vi er Jeres venner, hjælpere og vejledere. Vi er kommet for at støtte, berige og løfte jeres spirituelle bevidsthed.
Hvis ikke du kan være ærlig overfor dig selv, så kan du det heller ikke være det overfor andre.
Ærlighed er for mange vanskeligt. Hvad nu hvis folk ikke kan lide mig? Hvad nu hvis jeg sårer nogen? Hvad nu hvis de ikke kan tåle at høre sandheden? Hvad nu hvis …. ?
Mange tanker og bekymringer kan gøre at I helt lægger låg på og vælger ikke at sige eller gøre noget, men dette skaber en ubalance i energien mellem Jer men også i forholdet til Jer selv.
For mange er det at være ærlig, forbundet med megen frygt, men ærlighed er noget der kan skabe meget givende og kærlige relationer på alle områder i Jeres liv, når blot I vælger at åbne Jeres hjerter og derfra klart kommunikere og give udtryk for Jeres ønsker, behov og meninger.
At kommunikere ærligt, er en form hvor I står frem og viser at I er tro mod Jer selv og andre, og at I er nærværende, autentiske og ønsker klarhed og rene linjer.
Hvis alt hvad I gør og siger er i kærlighed, respekt, i overenstemmelse med hvem I er og med ærlighed, så viser I Jeres sande Jeg og resultatet vil være til gavn for alle.
Når I taler fra Jeres sande Jeg, så er Jeres ord og gerning positiv. Dermed ikke sagt, at I eller modtageren af sandheden føler det i nuét, men på lang sigt er det mest kærlige i kan gøre og være, for hvis ikke I er ærlige overfor Jer selv / andre, så er I ulykkelige.
Ærlighed inspirerer og løfter energimæssigt alle omkring Jer. At være autentisk og ærlig får Jeres relationer til at vokse, styrkes og blive dybere. Til alles glæde.
Healing
I aften vil vi sende Jer healing, så I føler en kontakt med Jeres hjerte, og I ved hvad der er de rette ord at sige og den sande handling at gøre.
Ligeså vil vi sende Jer styrke og mod til at lade ærligheden være en naturlig del af Jeres hverdag, både i forhold til Jer selv og til de der er omkring Jer.
At være ærlig er en evne der kan opøves.
Næste gang: I næste uge er emnet healing. I vil kunne bede om healing på netop det område som I har brug for, ligesom I kan bede om det for Jeres sundhed eller for et menneske I har kær.
Når I er med i bønnen næste gang, så hold Jeres fokus på det som I ønsker vores healing til.
Hav tillid, bevar håbet og vid at vi altid er der for Jer. Jeres bønner er modtaget og er blevet hørt.
Tak for i aften.
Næste healing og bøn: Torsdag den 12. september kl 19.00
Fokusområde: “Healing”
Vil du deltage, så klik på dette link og skriv dig på her: Ja, tak jeg vil gerne være med torsdag den 12. september kl 19.00
Har du ikke været med før? Så læs først dette indlæg:
Sådan får du gratis healing og bøn.
Jette Harthimmer oplevelse
Jeg føler at én af mine styrker er ærlighed, men selvom den er det, så er det ikke ensbetydende med at det er let for mig.
Det at skulle sige fra, sige hvad jeg mener, give feedback, sige til hvis der er noget der ligger mig på sinde eller sige til hvis jeg føler at mine grænser er blevet overskredet er virkelig en øvelse. Men jeg bliver bedre og bedre til det.
Ærlighed er vel en af de største gaver vi kan give til hinanden?
Dermed ikke sagt at modtageren altid vil klappe i sine hænder af fryd og glæde, når budskabet siges, men på længere sigt – jo.
At lyve, at fortie, at lade som eller håbe på at problemet går over eller i glemmebogen, koster mange flere kræfter, er langt mere destruktivt og skader os dybt personligt, følelsesmæssigt og spirituelt.
At være uærlig, får mig jo til at tvivle på mig selv, og kan jeg ikke stole på mig selv, så kan andre jo heller ikke stole på mig.
Nogle gange vælger vi at undlade at sige sandheden, fordi vi ikke ønsker at såre eller fordi vi tror at modtageren ikke kan tåle at høre den. Men hvad godt gør det? Bringer det os nærmere hinanden?
Ærlighed er healing for vores sjæl.
634 kommentarer til “Healing og Bøn – Ærlighed”
Jeg vil gerne være med resten af aftenen i healing, i dag 12.9. TAK.
Ja tak
Ja tak jeg vil gerne vaere med i aften kl .19 00
med:)
Jeg vil gerne være med her i aften og give min datter healing. <3
Ja Tak. Jeg vil gerne være med i aften kl 19.00
Ja tak jeg vil gerne være med i aften
Jeg kan lige nå at være med :-)
Ja tak, jeg vil gerne deltage
Mvh Bent
Ja tak vil gerne være med i aften. Thomas
Der er lukket for kommentarer.