Jette Harthimmer

Clairvoyant og spirituel mentor

Nyheder og inspiration

Healing og Bøn – Din sjæl

Healing og Bøn

Torsdag den 17. oktober kl 08.00
Dette er budskabet der blev givet under vores fælles healing og bøn.
Det er kanaliseret til mig, fra gruppen af spirituelle hjælpere, guider og healere fra den åndelige verden, der hver uge sender os alle healing og budskaber.
Dagens fokusområde er: “Din sjæl”

Budskab:
Godmorgen og velkommen til Jer alle.

I er alle et mirakuløst væsen. Det er essensen af hvem I er i virkeligheden. At se på Jer selv med mindre værd eller betydning, er en stor fejl og har intet at gøre med sandheden.
I er et spirituelt væsen, der mens I er inkarneret på Jorden har en fysisk / menneskelig oplevelse.

Kendte I til og kunne I med Jeres fysiske øjne se Jeres sjæl, Jeres sande identitet og det spirituelle ophav I kommer fra og er en del af, ville I aldrig kunne tale negativt om Jer selv. I ville elske, påskønne og værdsætte Jer selv.
I ville kunne se Jeres Guddommelige skønhed og essensen af hvem I er, og I ville kunne se det samme i andre.

Jeres sjæl er forbundet med “alt der er”, og jo mere I er i harmoni med Jeres sjæl, jo mere vil Jeres liv og muligheder åbne og udvikle sig. Jeres hjerter vil åbne sig. I vil kunne opleve sandheden om Jeres højere selv.
Jeres sjæl er evig og fyldt med kærlighed og glæde og den taler til og med Jer hver eneste dag.
I stilheden vil I kunne høre den og føle en kontakt med den og at være ét med den.

Healing
I dag vil vi heale de forhindringer der er I Jer. Forhindringer der ligger i vejen for at I kan se Jeres sjæl, Jeres værdi, Jeres betydning, Jeres storslåethed og Jeres Guddommelighed.

Tag gerne øjeblikke hver dag, hvor I er for Jer selv og i stilhed. Luk øjnene, træk vejret roligt og beslut Jer for at ville “se indad”. At se, føle, mærke og få en fysisk oplevelse af Jeres sjæl.
Jo oftere I gør dette, jo lettere bliver det med tiden og jo bedre bliver Jeres kontakt med Jeres sjæl – Jeres sande Væren.

Tak for nu og på gensyn i næste uge.
Hav tillid, bevar håbet og vid at vi altid er der for Jer. Jeres bønner og Jeres spørgsmål er modtaget og er blevet hørt.

Næste healing og bøn: Tirsdag d. 22. oktober kl 12.00
Fokusområde: “Økonomi”

Vil du deltage, så klik på dette link og skriv dig på her: Ja, tak jeg vil gerne være med til gratis healing og bøn tirsdag den 22. oktober kl 12.00

Har du ikke været med før?
Så læs først dette indlæg: Sådan får du gratis healing.

Jette Harthimmer oplevelse
Jeg så eller “oplevede” ikke så meget i dag. Det føltes meres som om, at stilheden og bare det at være – var det vigtige og pointen med vores møde i dag.
Jeg sad og bad en bøn for os alle sammen, og jeg følte at vi som gruppe var forbundet med hinanden og at det vi gjorde var vigtigt. Det var ren rigtigt dejlig følelse.

Dernæst så jeg mig selv udefra i forskellige hverdags situationer, hvor jeg ligesom kunne se, hvordan jeg ville være og agere alt efter om jeg var i kontakt med min sjæl eller mit ego. Når jeg handlede fra min sjæl, fulgte der en følelse af fred med. Det var som om, at det bare var rigtigt. Det føltes sandt. Valg og beslutninger fra sjælen gav mig glæde, fred og styrkede mig.

Det sidste jeg fik, før tiden var gået, var endnu et budskab til os alle:
Skyd brystet frem, ret ryggen, tag et smil på læben og gå stolt ud i dit liv.
Lad dit lys skinne på alle.

735 kommentarer til “Healing og Bøn – Din sjæl”

  1. Karin

    Ja takk til healing av økonomi. Glemmer stadig at jeg er med på dette, men undrer meg over at jeg får healing. Og så husker jeg. :-)
    Vidunderlig

  2. Peter Hegnhøj

    Ja tak, jeg vil gerne være med til gratis healing og bøn torsdag den 22. oktober kl 12.00

  3. Elisabeth

    ja tak til bøn og healing tirsdag den 22 oktober

  4. JOnna

    Ja, tak – vil for første gang gerne være med til healing og bøn den 22. oktober kl 12.

    vh Jonna

  5. Lone P

    Ja tak, til healing og bøn d 22.okt kl 12.

  6. Lone Gasberg Andersen

    Ja tak til healing og bøn den 22. oktober. kl 12.00

  7. Marianne

    Ja tak til healing og bøn den 22. Oktober kl. 12.00

  8. Helle

    Tak for i dag! Og ja tak til d. 22.

    1. Helle

      Fik alligevel lyst til at dele min oplevelse med jer:

      Efter lang tid med stor stilhed, hvor jeg må indrømme at jeg begyndte at småkede mig og tænke på helt andre ting, og på om jeg havde taget fejl af dagen, kom der en stille åbning i mit bryst hvor lys strømmede til oppefra. Lyset var i starten hvidt (sådan lidt lysende skyagtigt) og senere kom der også en smuk blå farve. I midten af dette lys stod en engel og navnet Gabriel kom til mig.
      Han blev stående over mig bryst i lang tid, som om han ville have mig til at lægge godt mærke til ham. Det gjorde jeg, men jeg kan ikke mærke hvorfor. Det giver ikke særlig mening. Der var forøvrigt også noget med ordet “stråle” og “forskellige stråler”, men det var uklart.
      Følelsen i det var fuldstændig hverdagsagtig, rolig og som at få et hyggeligt brev.

      Jeg har googlet lidt på Gabriel og engel, men kan ikke umiddelbart forbinde mig til det.

      Mon der er nogen der kan hjælpe mig med forslag til hvad det kan betyder?
      Kærlig hilsen
      Helle

      1. Lorena

        Hej Helle.
        I mine englekort står Ærkeenglen Gabriel som den der healer i forbindelse med kommunikation og kunst og hjælper os frem, når noget nyt skal ske på den front.
        Giver det mening?
        Kærligst
        Lorena

        1. Helle

          Kære Lorena

          Wauu…DET giver mening! Og det gør mig rigtig glad!

          Jeg længe ønsket at leve af at være proceskonsulent for kunstnere, dansere, skribenter, men har ikke turdet sætte alt ind på det, det er jo et job som jeg har fundet på og som få kender til.

          Tusind tak for at du gav dig tid til at svare mig!!

          kærlig hilsen
          Helle

  9. Anja

    Tak for endnu en vidunderlig oplevelse!!
    Jeg vil meget gerne være med ved næste healing og bøn tirsdag d. 22. oktober – glæder mig allerede :-)

  10. Ja tak jeg vil meget gerne deltage ❤

  11. Birgit Lykke Henriksen

    Tak for healing i dag.
    Ja tak, jeg vil gerne være med igen den 22.10.2013

  12. Kirsten & Michael

    Ja tak, jeg vil meget gerne deltage til gratis healing og bøn torsdag d.22/10 kl. 12.00
    Kærligst Kirsten.

  13. Erna Espersen

    Tak for healing i dag. Vil gerne deltage den 22.

  14. Anne Aagaard

    Ja, tak! Jeg vil gerne være med til healing og bøn tirsdag, den 22. oktober kl. 12.00.

  15. Annette

    En dejlig oplevelse tak :-)
    Deltager gerne den 22.

  16. Gitte

    Ja tak det vil jeg meget gerne.

  17. Stina Maria Hansen

    Ja tak. Jeg vil gerne være med d 22. Tak.

  18. Lotte

    Tak for i dag :) Ja tak jeg vil gerne være med på tirs. d. 22/10 :)

Der er lukket for kommentarer.

1 2 3 4 5 37
Scroll to Top