Jette Harthimmer

Clairvoyant og spirituel mentor

Nyheder og inspiration

Et nyt år. En ny begyndelse.

Et nyt år. En ny begyndelse.

Et nyt år står for døren. I dette indlæg kan du læse hvordan jeg bruger dagene op til nytåret og ligeså den 1. januar.

Jeg tillæger årets første dag stor værdi og betydning.
1. januar er første dag i det nye år og det betyder meget for mig, at jeg kommer godt fra start i det nye år.

Dagene op til det nye år spiller også en afgørende rolle og det er vigtigt at året bliver rundet af på en god måde.

Da jeg tillægger årets første dag stor symbolsk betydning, gør jeg mit bedste for at dagen bliver god og hyggelig, da netop denne dag giver mig et fingerpeg for året der kommer.

Det var en god veninde der for mange år siden sagde til mig, at hun ikke kunne forstå at de fleste “valgte” at sove dagen væk, var fulde eller måtte løbe i pendulfart mellem sengen og toilettet fordi de havde tømmermænd. Det gav mig noget at tænke over.

Det giver egentlig god mening, at vi må gøre vores bedste for at komme godt fra start og for at så alle de gode frø for det nye år, allerede fra dag 1.

Et ordsprog siger: Som du sår i dag, skal du høste i morgen.
Så hvorfor ikke begynde året på den bedst mulige måde? Sæt din kurs, visk tavlen ren og start på en frisk.

Her er hvad jeg gør hvert år.

Den 29. + 30. december.
Disse dage bruger jeg til at runde året af.
Jeg rydder op, får afsluttet evt. hængepartier (også de personlige. Der er ingen grund til at tage dem med ind i det nye år.
Ryd op, giv slip, tilgiv, sig undskyld eller hvad der nu skal gøres).

Jeg går ud med skrald, vasker tøjet der ligger i vaskekurven, afleverer papir, flasker, batterier, plast og lign.
Jeg afleverer tøj og andet jeg ikke længere bruger til genbrugscontaineren hos Blå Kors, for selvom jeg i årets løb er flittig til at rydde op og give væk/smide ud, så er der altid noget jeg kan give videre, som andre kan få glæde af.

Er der ure der er gået i stå, får de nye batterier, defekte pærer i lamper skiftes. Jeg sætter nye lys i mine lysestager, vander alle mine planter og nusser lidt om dem. Står der en opvask, tager jeg den.
Finder jeg noget i køkkenets skabe og skuffer hvor datoen er udløbet, kasserer jeg det.

Jeg lægger rent sengetøj på, hænger friske håndklæder og viskestykker op.
Jeg sætter ny pose i støvsugeren. Det gør jeg for symbolsk at smide alt “det gamle skidt ud”.

Mine firmabilag sorteres og lægges på plads.
Det er meget forskelligt hvad det er jeg gør år for år, men jeg sørger generelt for at få ryddet mest muligt op, får givet slip og får smidt det gamle ud så jeg kan give plads til det nye der kommer.
Ofte har jeg allerede i dagene op til den 31. december, begyndt på og fået gjort det meste af det.

Visker tavlen ren.
Jeg rydder også op på mine to opslagstavler.
På den ene gennemgår jeg alle de kort jeg har fået i årets løb og alt hvad der ellers hænger på den. Skal det stadig hænge der og tages med ind i det nye år? Eller skal det lægges væk eller måske endda smides ud?
På den anden tavle, som er en whiteboard, visker jeg alt væk så den står helt ren og fin. Klar til alle de nye idéer og citater der kommer til mig.

Den 31. december.
Dagen begynder kl 9.00 med at deltage i Spartas Nytårsløb. Dette har været en fast tradition for mig i flere år. Det er et rigtigt dejligt et løb. Mange børn og voksne er klædt ud og der er en glad og god stemning.
Løbet afsluttes med champagne og kransekage til alle løberne.

Hvis ikke jeg deltager i løbet (det gør jeg ikke i år – da jeg har en aftale med en af mine naboer. Jeg er blevet inviteret på formiddagskaffe.) så gør jeg noget andet fysisk. Det kunne være at gå en tur, tage i fitness centret eller lign. Bare lige en times tid.

Et nyt år en ny begyndelse

Drømme, mål og ønsker for det nye år.
Ved frokosttid mødes jeg med nogle venner og vi sidder og laver hver vores collage (visionboard) for vores ønsker/drømme for det nye år. Dette mens vi hører noget god musik, drikker kaffe og spiser hjemmebag.
Det er super hyggeligt og både børn og voksne elsker dette.

Dette kan også være noget vi har gjort i dagene op til nytåret, hvis ikke vi har tid til at ses og være sammen d. 31 december.

Jeg bliver super glad af at sidde og klippe positive ord, billeder og tekster ud og klistre dem på et stykke karton.

Nogle gange, har jeg på forhånd besluttet hvilke emner/livsområder jeg vil fokusere på i det nye år og så finder jeg masser af ord og billeder, der understøtter dette.
Andre gange sidder jeg blot med et åbent sind og klipper det ud, som føles rigtigt for mig.
Når jeg efterfølgende ser på min collage får jeg et fint billede af, hvad der pt er det vigtigste for mig at fokusere på.

Når collagen er færdig, viser og fortæller vi hinanden hvad det er vi har på vores collage og hvilke drømme og ønsker vi har for det nye år. Det er rigtigt vigtigt at få sat ord på samt at dele drømme og ønsker med hinanden. Det skaber en god energi og der sættes ekstra skub på ønskerne.
På en måde kan du sige, at visionboardet er en dosmerseddel til dine engle og guider.

Læs også >> Sådan tiltrækker og skaber du det, du ønsker dig.

Så er det nytår. Feel good.
Kl 24 skal der naturligvis skåles, synges og ønskes godt nytår. Også her er jeg opmærksom på at være i godt humør, være positiv, kramme så mange som muligt og få ønsket alle et godt nytår, så også de bliver sendt godt ind i det nye år.

Og jeg tager en stund og tænker på alle de gode ting jeg ønsker og håber der vil ske i det nye år. Jeg takker for året der er gået og udtrykker min taknemmelighed for det gode der er sket.
Måske er der nogen i mit netværk der har det svært – for dem beder jeg en bøn og visualiserer at det vil gå dem godt i det nye år.

Et nyt år begynder. Gør 1. januar til en god dag
1. januar synes jeg er en helt vidunderlig dag. For mig er det uden tvivl den bedste dag på året.

Jeg vågner frisk og udhvilet (jeg har jo ikke drukket mere end 1-2 glas alkohol nytårsaften). Jeg vågner ret tidligt og netop denne dag er der er en dejlig ro i byen og energien er nærmest magisk. Der er en stilhed som sjældent høres/mærkes/opleves i byen.

Jeg sørger denne dag for at komme rundt om en masse livs-områder. Venner, familie, krop, spiritualitet og flere. Gerne så mange områder som muligt. Jeg “sår et frø” – sætter et positivt spor, i så mange områder jeg kan.

Kl 11 mødes jeg med en veninde inde i byen. Vi går ud og spiser brunch og har nogle timer sammen. Det er gået hen og blevet en tradition, for vi har gjort det den 1. januar de sidste 10 år.

Vi fortæller om vores mål og drømme for det nye år, samt hvilke konkrete tiltag vi vil tage for at nå dem.

1. januar er for mig en ganske særlig dag, da jeg har jubilæum. Jeg har været selvstændig i 34 år som clairvoyant og spirituel rådgiver. Jeg blev selvstændig d. 1 januar 1990.
Efter brunch følges vi til Kongens Nytorv, hvor hun skal have metroen hjem. Vi gør et kort ophold på torvet, hvor vi ser Hotel d´Angleterres smukke udsmykning.

Tid til mig selv på årets første dag.
Senere på dagen har jeg afsat en time eller to til mig selv. Den bruger jeg på at læse en god bog og have min “jette-forkæle-mig-selv-tid”. Det kunne også være at jeg brugte den på en anden måde, men det er vigtigt for mig, at der i mit nye år, også er tid til “bare mig” -“Jette-tid”.

I hverdagen har vi så mange gøremål og vi pisker rundt for at nå det hele. Vi forsøger på bedste vis at være der for alt og alle, men det er også vigtigt at vi er der for os selv – ellers brænder vi ud.

Tid til dig.
Der skal hver dag, være tid hvor du afsætter tid til dig selv eller hvor du gør noget som du har brug for.
Om det er en gåtur, en timeout på sofaen, tid med en bog, meditation eller måske noget helt andet. Det er givende og vigtigt. Det lader dine batterier op.

Hvis blot du kan give dig selv et kvarter, vil det være guld værd.
Hvis ikke du ved hvad du skal bruge tiden på, eller hvad du kan gøre for at lade dine batterier op, kan jeg varmt anbefale dig at bruge tiden på denne lydfil: >> “Du er fantastisk.” Den vil give dig et stort energi boost.

Jeg husker naturligvis også at sende et tillykke med fødselsdagen til min dejlige storebror, der har fødselsdag på denne særlige dag.

Hele dagen er jeg meget opsat på at forblive i den gode energi. Have positive opløftende tanker. Følelser af kærlighed og taknemmelighed, alt imens jeg visuelt forestiller mig, at jeg med denne dag, sætter kursen for resten af året.

Lydfil: Et nyt år. En ny begyndelse.
Nu har du fået et indblik i hvordan jeg bruger dagene op til nytåret. Måske gør du noget af det samme eller mit indlæg kan være med til at inspirere dig.

Skal 2024 være DIT år?
Hør min lydfil >> En ny begyndelse.
Det er den helt perfekte måde at begynde et nyt år på, fordi lydfilen giver dig mulighed for at få arbejdet med samt få givet slip på og få sagt ordentligt farvel til det gamle år (også evt. indre blokeringer og problemstillinger), for dernæst at sætte kurs mod alt det nye og gode.
Alle de nye mål, ønsker og drømme.

Hvor skal dit fokus være i det nye år?
Er det parforhold, arbejde, familie, venner, krop, bolig, helbred eller hvilket som helst andet område, så kan lydfilen hjælpe dig godt på vej og du kan bruge mere tid og “så flere frø” på det pågældende område. De “frø” du sår nu, vil blomstre i det nye år.

Lydfilen “En ny begyndelse” kan du købe for blot 99,- Kr (incl. 25 % rabat). Du kan høre den så ofte du vil, og der er ingen udløbsdato på den.
Tilbudet udløber d. 14 januar 2024

Et nyt år. En ny begyndelse. Jeg er klar.
Nu er jeg klar til at tage hul på det nye år. Jeg har sagt pænt farvel til det gamle og jeg har sået rigtigt mange gode frø for det nye år. De vil spire og jeg vil med tiden kunne høste de gode frugter.
Jeg glæder mig og jeg er spændt på hvilke dejlige oplevelser 2024 bringer.

Gør det på DIN egen måde.
Med dette blogindlæg har jeg delt mine tanker og gøremål omkring nytåret.
Det er ikke sikkert at du har tid, overskud, lyst til eller har brug for at gøre det på samme måde. Det behøver du heller ikke.
Det vigtigste er, at du gør det på netop den måde der passer DIG bedst og som føles helt rigtigt for dig.

Tag styringen, sæt kursen og lad 2024 blive DIT bedste år ever. Det ønsker jeg for dig.

Jeg ønsker dig et rigtigt godt nytår og at alle dine ønsker bliver opfyldt.

74 kommentarer til “Et nyt år. En ny begyndelse.”

  1. Maiken

    1000 tak for denne inspirerende post, Jette (selv om jeg først fandt den her 1.1.2025 ;)). Du er det smukkeste og mest givende menneske ♥️ GODT NYTÅR

  2. Inger Mailand

    Kære Jette!
    Du gør en kæmpe forskel i mit liv, jeg ønsker dig et velsignet nytår,
    og takker dig for alt, hvad der kommer fra dig.
    De kærligste hilsener og tanker
    Inger❤️

Der er lukket for kommentarer.

1 2 3 4
Scroll to Top