Jette Harthimmer

Clairvoyant og spirituel mentor

Nyheder og inspiration

Healing. Kærlighed.

Healing og Bøn. “Kærlighed.”

Mandag den 30. juni 2014 kl 21.00
Dette budskab blev kanaliseret til mig under denne aftens fælles healing og bøn.
Det er kanaliseret fra gruppen af spirituelle hjælpere, guider og healere fra den åndelige verden, der hver uge sender os healing og budskaber.
Dagens fokusområde: “Kærlighed.”

Alle ønsker kærlighed. Alt levende ønsker både at give og modtage kærlighed.

Definer hvad kærlighed betyder for Jer. For det I ønsker og tror på, er hvad I vil se, da I skaber Jeres egen virkelighed.
Er I overbeviste om at kærligheden er fyldt med smerte og problemer, at den ikke er til Jer, at I ikke er værd at elske eller at I ikke har noget at give til andre, så er det hvad I vil blive mødt med på Jeres vej, og gang på gang få bekræftet.
Dette på grund af loven om årsag og virkning, og ikke fordi det er sandt. Det er blot den historie I har fortalt Jer selv så mange gange, at den er blevet til virkelighed.

I kan være, gøre eller have hvad som helst I end måtte ønske Jer!
Når emnet falder på kærlighed, så få ryddet ud i alle Jeres kritiske og negative begrænsende overbevisninger og beslut Jer for, at kærligheden skal være en positiv, opløftende og berigende del af Jeres hverdag.

Første skridt er, at skabe et kærligt forhold til Jer selv. At elske, værdsætte og påskønne Jer selv.
Når kærligheden har slået rødder på det mentale, følelsesmæssige og fysiske plan i Jer, da vil I højne Jeres vibrationsniveau. Kærligheden vil nu være en naturlig del af alt i og omkring Jer.

Kærlighed er en naturlig del af Jeres væren. Kærlighed og lykke er ikke betinget af, at et andet menneske elsker Jer. Kærlighed er ej heller, at det er et andet menneske der skal elske Jer, før I kan føle Jer lykkelige og elsket. Det er hvad mange fejlagtigt tror.

Kærligheden er iboende Jer alle, og så snart I bliver ét med Jer selv / Jeres ånd, vil I udstråle og føle kærlighed til alt og alle. Ligeså vil I tiltrække den.

ALT hvad I behøver, har I allerede i Jer selv.

Healing

Vi har her til aften fyldt Jer op med følelsen af kærlighed. Vi har ladet Jer “vide” at I er elsket. Vi har åbnet Jeres hjerter og mindet Jer om den uudtømmelige kilde af kærlighed der er iboende Jer.
Med kærlighed kan alt heales og alt kan skabes, da den er den største kraft der er.

I har til evig tid Vores støtte, opbakning og kærlighed. I behøver ikke at gøre noget, for at få Vores kærlighed. I behøver blot at være.
Vi ser, Vi ved og Vi forstår at I alle gør Jeres bedste. Vi er ved Jeres side og I kan til enhver tid række ud efter os.

I kan altid kontakte os.
Selvom Jette ikke længere står som arrangør af disse møder, så kan I til hver en tid kontakte os. Vi er her stadig.
Ret Jeres tanke, ønske eller bøn mod os og I vil blive mødt, set og hørt.

Hav tillid, bevar håbet og vid at vi altid er her og at vi altid ønsker at hjælper Jer.

Jette Harthimmer:
Whau. Sikke et emne. Sikke en aften. Sikke en energi at slutte af med. Jeg er på en gang både høj og helt rørt.

Jeg følte at vi alle var ét. Vi var alle forbundet, og for hvert minut der gik, blev energien og farverne bare stærkere og stærkere.
Den energi vi her til aften var en del af, kan flytte bjerge, eliminere mørket, modgang og svære tider. Energien, kraften, healingen og kærligheden kan hele og forløse os alle.

Dette var sidste gang.

Det har været mig en meget stor glæde og berigelse i 2 år at stå for den ugentlige healing og bøn, hvor vi hver eneste uge har været mellem 500 – 1000 deltagere. Det arbejde vi i fællesskab har gjort, har forandret os alle, samt løftet den kollektive bevidsthed.

Som nævnt i mine tidligere indlæg, er jeg blevet kaldet til nye opgaver og til at gå nye veje.
Opgaver hvis formål fortsat bliver at berige, løfte, glæde og inspirere andre både personligt og spirituelt. Opgaver hvor jeg bedst kan gøre nytte og gavn med de styrker og potentialer jeg har.

Du kan stadig finde mig.
Mit arbejde her på hjemmesiden med mine gratis podcast, ugentlige blogindlæg, min online butik med lydfiler til brug i din spirituelle udvikling samt mine mange kurser og foredrag fortsætter som før.

Guiderne beder mig endnu en gang at minde jer om, at de ALTID vil være der for jer, og at deres ønske om at arbejde for / med jer, samt hjælpe jer hver især, fortsætter til evig tid.

healing og kaerlighed.Vil du have denne smukke lykkeblomst?
Denne har jeg siddet med i dag, under vores healing.

Den kan blive din helt gratis, hvis du vil have den.
Dens styrke er at få lyset, glæden og kærligheden til at blomstre i dit liv.

Det eneste du skal gøre er, at skrive dit navn i nedenstående kommentarfelt og at du er interesseret i at få den.
I løbet af nogle dage, vil jeg fra den åndelige verden få at vide, hvem af jer der pt har mest brug for den og hvor den vil gøre størst glæde og gavn.
Jeg vil på e-mail kontakte dig og få oplyst din adresse.

5. juli 2014: Universet har i dag valgt Hanne Johansen fra Charlottenlund, som modtager af lykkeblomsten.

Du kan genlæse alle de kanaliserede budskaber.

Emnerne vi har været igennem har været mange og særdeles alsidige. Det har været alt lige fra kontakt til afdøde, healing, bolig, økonomi, spirituel udvikling, selvværd, familie, kæledyr, beslutninger, tilgivelse, fortid, frihed, karma, taknemmelighed og sådan kunne jeg blive ved med at nævne emner.
Budskaberne vi har fået kanaliseret fra den åndelige verden, har været rørende, inspirerende og fyldt med visdom, styrke og håb.

Alle emner og de kanaliserede budskaber forbliver her på hjemmesiden, så du kan læse dem igen og igen, alt efter hvilket område af dit liv du i øjeblikket arbejder med.
Klik og læs: De tidligere budskaber samlet.

Tak for 2 gode år i jeres selskab. Jeg sender min kærlighed til hver eneste af jer.

388 kommentarer til “Healing. Kærlighed.”

  1. Ida Silke Hviid

    Jeg vil være meget taknemmelig over at få denne fine blomst. Den vil kunne støtte mig i processen om at få bragt glæden fuldt ind i mig og mit liv

    1. Lene G

      Ja tak til den fine lykkeblomst ;-) og god vind fremover. Kh Lene G

  2. Rikke V. O.

    Tak for alle healingerne :-) Og ja tak til blomsten :-)

  3. Christina Naike

    Kære Jette, mange tak for disse gange. Det har været skønt og lærerigt. Mit hjem er åben for den smukke blomst.

  4. Poul

    Fordi jeg tror på at Poul har så meget brug for den lykke blomst …

  5. Dott Tetott

    Det vil være mig en ære at give lykkeblomsten en bolig.

    med kærlig hilsen fra dott

  6. Susan Sørensen

    Ja tak, til lykkeblomst :-)

  7. Sussie

    Kære Jette. Tusind tak for at have mødt dig. Tusind tak for din fantastiske hjemme side. Jeg ønsker mig den fine blomst.

  8. Carolinealia Schou

    Tak.. Jo tak lykkeblomst

  9. Karen

    Ja tak, jeg vil gerne eje lykkeblomsten :)

  10. Jette

    Kære Alle
    Tak.
    Jeg vil blive meget glad for at modtage lykkeblomsten.
    Kærligst
    Jette

  11. karen tobiassen

    Tak Jette for to spændende år med fantastiske healinger.
    Nu hvor jeg selv skal stå på egne ben .. kunne den smukke blomst være en en støtte og kærlig påmindelse om vejen jeg skal gå … så tak ja den vil jeg gerne have hvis det er mig der skal have den.
    kærligst Karen

  12. Bitten Fuglsang

    Ja tak, jeg vil meget gerne modtage lykkeblomsten

  13. Carolinealia Schou

    Tak<3 Og jo tak lykkeblomst<3

  14. Marianne Nielsen

    Jeg vil med glæde modtage blomsten og vil lade den blive gennemlyst af solskin, hvis jeg bliver den udvalgte.
    Bedste ønsker for dig fremover.

  15. lone birkmose

    Kære Jette❤
    Mange tak for alle disse vidunderlige fællesmeditationer, de har været skønne hver og én hvor jeg har kunnet deltage aktivt❤og udover det..tak for at gøre en forskel❤❤❤jeg ville elske at være den heldige til at overdraget lykkeblomsten og er det en andens ….ønskes kærlighed og lys til din vej ❤
    Kærligst Lone

  16. Lise

    Kære Jette
    Af hjertet tak. Jeg vil meget gerne modtage den fine blomst – hjælp til kærlighed i fremtiden ❤️❤️❤️

  17. Helle

    Tak for healing og tak for du har gjort det muligt.
    Jeg vil med glæde modtage lykkeblomsten

  18. Annette

    Ja, tak jeg kunne tænke mig den smukke lykkeblomst

  19. Liselotte

    Tusind tak for den dejlige healing og de fine billeder jeg fik vist :). Jeg vil meget gerne modtage lykkeblomsten <3.

  20. Lotte

    Tusind Tak :) Det har været en stor fornøjelse og glæde, at være deltager i alle de dejlige healinger :) Tak

Der er lukket for kommentarer.

1 11 12 13 14 15 20
Scroll to Top