Jette Harthimmer

Clairvoyant og spirituel mentor

Nyheder og inspiration

Hvad betyder drømmen og hvordan skal den tolkes?

hvordan skal droemmen tolkes
En bus i min drøm. Hvordan skal den tolkes?

Hvordan skal drømmen tolkes?

Lyt til dine drømme – de kan indeholde vigtige budskaber. Drømme er et fantastisk redskab, som du kan bruge i hverdagen. Drømme kan give samt indeholde meget præcise budskaber til dig fra dine guider. Det kræver dog, at du lytter til dine drømme og giver dem opmærksomhed.

Lidt forhistorie:
På et tidspunkt havde jeg igennem meget lang tid haft meget travlt. Meget mere end normalt. Jeg vidste godt at det var for meget, men jeg slog den hen med at det snart var ferie og så falder det hele lidt mere til ro.

I en periode havde jeg hovedpine hver eneste dag og jeg vidste at det var min krop, der forsøgte at trænge igennem til mig med et budskab: Hold nu fri! Men nej, jeg bed tænderne sammen og fortsatte ufortrødent det heftige probram.

Venner, familie og alt det sociale blev der lukket helt ned for. Jeg kunne ikke finde tid til det og hvis jeg endelig havde en dag fri, var jeg så udmattet at jeg ikke kunne overskue noget som helst andet end at ligge på sofaen.

Efter noget tid begyndte jeg at blive svimmel. Selv når jeg sad helt stille, kunne jeg mærke svimmelheden og det påvirkede både mit humør og nattesøvn.

Min drøm.
En nat havde jeg denne drøm.
Solen skinnede og jeg gik forbi en café hvor nogle af mine venner sad udenfor og hyggede sig i det gode vejr. De spurgte om jeg havde lyst til at være med, men jeg sagde nej da jeg havde travlt og skulle nå en bus.
Jeg så at min bus var ved at køre fra stoppestedet og jeg styrtede af sted for at nå den. Chaufføren ville i første omgang ikke have mig med, men fordi jeg stod ved den lukkede dør og hamrede løs på den, så åbnede han den og lod mig komme med. Bussen var helt fyldt.

Vi kørte igennem naturskønne områder og jeg undrede mig over, hvorfor vi kørte der. Det var ikke bussen normale rute. Chaufføren gjorde ingen stop men kørte bare.
Uroen begyndte at brede sig i bussen og folk bad om at komme af. Det er den forkerte vej, råbte flere. Jeg trykkede på stop-knappen og jeg råbte til chaufføren, men lige meget hjalp det.
Chaufføren havde kidnappet os. Vi var hans gidsler og vores skæbne var uvis.

Hjælpen er på vej.
Jeg kunne mærke at jeg var bange. Ingen gjorde noget. Vi fulgte bare med og måtte acceptere at sådan var det.
Det lykkedes mig at gemme mig bag et sæde og jeg fiskede min mobil frem. Trykkede 112 og hviskede hjælp vi er gidsler i en bus. Svaret fra stationen var; Bare rolig, hjælpen er på vej.

Kort tid efter nåede vi frem til en vejspærring. Her stod masser af politi. Mine bønner var blevet hørt.
Yes, vi er reddet.
Men nej, chaufføren gassede op og brasede lige igennem afspærringerne.

Så vågnede jeg.
Jeg var våd af sved, helt forpustet og mit hjerte bankede voldsomt.
Det var bare en drøm, men sikke en drøm og sikke et klart budskab.

Hvordan skal drømmen tolkes?

Jeg behøver vidst ikke at gå til en drømmetyder for at få denne drøm tolket. Jeg er slet ikke i tvivl om hvad budskabet er. Den er designet til mig og den indeholder så mange gode informationer.
Jeg har ikke tid til mine venner. Jeg har alt for travlt. Jeg løber af sted for at nå en bus, og selvom noget/nogen forsøgte at holde mig fra at tage den, så presser jeg min vilje igennem, så jeg til sidst kommer med.
Allerede der er der et tegn og noget der forsøger at stoppe mig. Nej, tag ikke bussen. Sæt dig i det gode vejr og hyg dig med vennerne.

Jeg kom med bussen. Arbejdet skal jo gøres.
Fint, så må jeg også tage konsekvensen. Jeg er nu blevet et gidsel (et gidsel af arbejde og aftaler – den fyldte kalender). Selvom om jeg og andre forsøger at sige stop og komme af, så fortsætter bussen.
Indefra kan jeg se den smukke natur, det gode vejr, men jeg kan ikke nyde eller tage del i det.

Hjælpen er på vej
Jeg er glad for at jeg i drømmen beder om hjælp. Det er et sundhedstegn. Jeg har indset, at det hele er noget møg, noget er rivende galt, jeg er havnet i en situation hvor jeg fuldstændigt har mistet kontrollen og jeg må nu bede  politiet om hjælp.
Hjælpen kommer øjeblikkeligt. Men hvad hjælper det, når chaufføren alligevel fortsætter igennem spærringerne?

Så hør dog efter Jette.
Min intuition, Universet, ja selv mine venner har sagt at jeg skal stoppe op. Symbolsk har de forsøgt at sætte en vejspærring op, men jeg har trukket på skuldrene og kørt videre i det forkerte spor.

Jeg har frarøvet mig min frihed.
Jeg er alle personerne i drømmen.  Jeg er gidslet, jeg er chaufføren og politiet er dem “der ved bedre” og som bare vil passe på mig, men jeg giver dem ikke lov.

Jeg ser mig selv være alle rollerne i drømmen og den har gjort et kæmpe indtryk på mig. Den er utrolig vigtig og jeg deler den med dig, i håbet om at du vil tage dine drømme alvorligt og lytte til dem.

Læs også >> Forstå dine drømme.

Lyt til dine drømme.
Universet, dine guider og hjælpere vil altid give dig signaler når du er på vej ud af det forkerte spor. Men hvad hjælper det, hvis ikke du handler på dem eller tager dem alvorligt?
Signalerne kan komme til dig via din intuition, mavefølelsen eller som i mit tilfælde skåret ud i pap i en drøm.
Udefra får du al den hjælp du har brug for, men du må tage imod den før det nytter noget.

Det er DIN drøm.
Når guiderne har brug for at få din opmærksomhed og vil give dig gode råd, så sammensætter de en drøm specifikt til dig. I den bruger de billeder, personer, elementer eller andet som vil give mening for dig.

Nogle gange kan du endda blive ved med at have den samme drøm.
Spørg dig selv, hvad betyder denne drøm? Hvad er det Universet forsøger at fortælle mig? Du kan også bede om at få en drøm, hvori du får svaret samt fortolkningen.

Hvad drømmer du?
Jeg håber, at jeg med dette indlæg kan motivere dig til at give dine drømme værdi og betydning. Lyt til dine drømme, de kan være guld værd.

Jeg har forstået budskabet og jeg lavede nogle store ændringer i mit arbejdsliv, hvor jeg blandt andet har sørget for at skabe plads og rum i min kalender til det sociale. Mit gamle jeg gav, gav og gav – men der var ingen steder hvor jeg tillod mig selv at holde fri, slappe af samt få ladet op. Hovedpinen og svimmelheden? Den er helt væk ?

Elsker du dit arbejde?
Ligner du mig? Du elsker dit arbejde, du arbejder med mennesker og du brænder for at gøre en forskel. Hvor er det skønt.
Men husk: Der skal også være tid og plads til DIG og til at du kan få ladet dine batterier op.
Pas godt på dig selv.

Har du også modtaget klare beskeder i dine drømme, så del dem gerne i kommentarfeltet.

Hvordan skal drømmen tolkes? Mere info …
Link 1: Tro på dine drømme. Universet hjælper dig.
Link 2: Sådan forstår samt tolker du dine drømme.
Link 3: Podcast episode nr 103 med drømmeforsker Michael Rohde. I interviewet giver Michael Rohde (forsker i drømme og i ubevidst intelligens) gode råd samt fortæller, hvordan hvordan skal drømmen tolkes. Lydfilen er gratis. ?

37 kommentarer til “Hvad betyder drømmen og hvordan skal den tolkes?”

  1. Anders

    Jeg blev fjernhealet af en dygtig healer for ca. 1 måned siden, og det var meget rart. Jeg mærkede, at mine hænder blev varme, og ‘så’ at der strømmede kraftige lysstråler ud fra mine håndflader. Jeg ‘så’ eller oplevede begge mine afdøde forældre komme imod mig, og de gav mig et langt og varmt kram. Jeg puttede mig ind til dem, og de omringede mig med kram. Det var dejligt. Det hele sluttede med, at jeg følte, at jeg stod med en stor guldkugle i min ene hånd. Jeg havde bedt om at blive healet mhp at booste min kreativitet.
    Omkring 3 uger efter denne seance døde min lillebror pludseligt. Jeg ved ikke, om disse to begivenheder har noget med hinanden at gøre, men jeg har en fornemmelse af det.

  2. Dorte

    Da jeg for mange år siden var sygemeldt med stress, fordi jeg knoklede på mit arbejde igennem 29 år og meget hellere ville arbejde som terapeut, havde jeg denne drøm:
    Jeg så en indkørsel med en lang hæk på den ene side. Ud af hækken kom der er et dyr som lignede en gravhund. Den blev trukket længere og længere og til sidste klappede den sammen på midten.
    Og så vågnede jeg med et sæt.

    Var helt forvirret, indtil jeg tænkte:
    Er det mig der skal komme ud af busken og få sagt op inden jeg klapper helt sammen?

    Svaret var et klart JA. Og et par timer senere skrev jeg min opsigelse.

    Inden drømmen havde jeg været sygemeldt i 2 1/2 måned og fået mange advarsler hver gang jeg bare tænkte på at starte på mit job igen. Kramper i maven og udslæt på hele ryggen. Men jeg lyttede ikke.

    Da jeg drømte havde jeg lige besluttet en dato en måned fremme, hvor jeg ville starte roligt op.

    Så det blev drømmen der til sidst overbeviste mig.

    Kærlig hilsen Dorte

    1. Kære Dorte
      Tak for at du deler. Din drøm var meget sigende.
      Godt du sagde op, det er din krop og dit helbred dig meget taknemmelig for. ??

  3. Christina

    Kære Jette

    Min veninde og jeg er meget optaget af spirituel og åndelig udvikling og er i fuld gang med hele din spirituelle pakke – som i øvrigt er helt fantastiske og varmt kan anbefales – TAK!

    Vi har netop lige siddet og talt om drømme. Vi er blevet lidt i tvivl om hvornår drømme er direkte budskaber fra universet, bearbejdelse af begivenheder eller blot en symbolisering af de bekymringer man kan gå rundt med?

    Kan du fortælle lidt om hvordan man kan skelne, – kan man overhovedet skelne?

    Mange hilsner
    Christina

    1. Hej Christina og veninde.
      Tak for at I har købt min Spirituelle Pakke: http://harthimmer.dk/produkt/den-spirituelle-pakke_/
      Jeg er ikke ekspert i drømme og måske netop derfor skelner jeg personligt ikke mellem om hvornår drømmene repræsenterer det ene eller det andet. I min verden har alt “hvad der sker” og “hvad jeg oplever” en betydning, mening og et formål. Jeg kan se og finde budskaber i alt og jeg tillægger mine drømme stor værdi og betydning uanset om de skulle være budskaber fra den åndelige verden eller blot en bearbejdelse af dagens hændelser og oplevelser.
      Jeg ved ikke om I kan bruge det svar til noget, men I kan naturligvis også prøve at stille spørgsmålet på nettet hos en der arbejder professionelt med drømme og deres betydning.
      Fortsat god lytning med pakken (der venter jer mange gode timers lytning og garanteret ligeså mange gode snakke).
      Jeg ønsker jer masser af god vind til jeres personlige- og spirituelle udvikling. ?

  4. Amalie.

    Er ikke rigtigt typen der drømmer, men de sidste par nætter har jeg drømt to forfærdelige drømme som jeg stadig ser for mig..

    Det startede i torsdags i sidste uge, hvor jeg vågnede om natten & var helt ude af mig selv & følte nogen var i mit soveværelse efter denne drøm jeg havde, drømte at jeg var sammen med nogle venner, vi skulle lave noget spirituelt af en art, husker Det ikke helt præcist. Men man skulle ligge ned under denne & have lukkede øjne & holde i hånden. Under dette vi har gang i fik jeg også den overvågneden følelse, så åbenede mine øjne i drømmen & så en var på vej ind igennem vinduet, da han ser jeg kigger på ham skynder han sig væk, de andre vågner & vi følger efter ham. Husker tydeligt forhaven fra drømmen & naboens hus, da Det var slået sammen med Det vi var i, i drømmen. Løber igennem haven, ser nabo manden & med et var han væk, han dukker op bag mig & er meget upassende, skriger & græder i drømmen fordi jeg ved hvad der skal til at ske, vågner så & kigger mærke til jeg har grædt i søvne, har hedetur & følger bare der er nogen..
    Efter at have kæmpet med at holde mig vågen faldt jeg i søvn igen, men det var intet..

    Efter en 3 – 4 dage får jeg en ny drøm, er i min onkels hus helt alene om natten, alt lyset er slukket, er på kontoret & får igen en pludselig fornemmelse af at jeg ikke er alene, fornemmer skygger der løber forbi ude foran vinduet, tænker at Det nok ikke var noget, går ud på badeværelset & lukker døren bag mig, kommer ud der fra & der står tre maskerede mænd med bat & snydere, på en eller anden måde får jeg låst hoveddøren op & kommer ud før de fanger mig, da jeg kommer ud er det hele lyst i stedet for nat, løber alt Hvad jeg kan imens de alt det efter mig, løber om bag stalende (min onkels hus er ude på landet) & vil gemme mig der, men pludselig er de der smider mig i et hul, det er er Som om at enden af hullet er flere kilometer fra dem, alligevel var det tæt nok på til at de kunne banke mig.. Vågner igen med hedetur & den følelse af der er nogen..

    Hvad betyder de her drømme..? Har ikke lyst til at sove pga det.. Finder det meget ubehageligt.. Hjælp!.

    Amalie.

    1. Hej Amalie
      Jeg håber, at du kan få svar på hvad dine drømme og oplevelser betyder. Du kan på nettet, finde frem til en der arbejder med fortolkning af drømme. En drømmetyder.
      Selvom vores drømme, til tider kan være voldsomme, så tjener de et godt formål. De forsøger blot, at nå igennem med et vigtigt budskab. Jo mere voldsom drømmen er, jo vigtigere et budskab. Hvis du ikke selv har en idé om, hvad budskabet i dem er, vil jeg anbefale dig, at finde en der professionelt arbejder med drømme og deres betydning / symbolik, så du kan få hjælp til at tolke dem.

Skriv en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 2
Scroll to Top